Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapat

TASTEFUNgi Projesi Uzaktan Eğitim Programı: Gıda Endüstrisinde Makromantar Kullanımı

Ödev Dosyası

Dosya boyutu: 526 kb

Yabani mantarlar, besin değerleri, tıbbi kullanımları ve ekonomik önemleri dolayısıyla küresel olarak bilinen bir doğal kaynaktır. Birçok çalışmaya göre, mantarlar odun ve kereste dışında, odun-dışı olarak tanımlanan ürünlerin en değerlisidir. Yıllık olarak toplam değeri 2 Milyar Doları bulan, yaklaşık 3000 civarında yenebilir makrofungus türü Dünyada tüketilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda Makrofunguslar’lar yeterince yararlanılamayan doğal kaynak olarak ta tanımlanabilir. TASTEFUNgi projesi de bu varsayıma dayanarak tasarlanmış, bilgi ve kapasite artışı sayesinde var olan potansiyelin daha fazla kullanımını hedeflemiştir. Bu ikilem, politika belirleme konusunda oldukça hassas davranılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

TASTEFUNgi Projesi kapsamında üretilen yazılı ve görsel eğitim materyalleri, bu portalda e-öğrenme amaçlı kullanıcıların erişimine açılmıştır. E-öğrenme sistemi, alandaki SCORM standartlarına uyumlu biçimde tasarlanmıştır. TASTEFUNgi projesindeki analiz doğrultusunda; proje hedef kitlesinin ele alınan konuya ilişkin belirli alanlarda kişisel gelişiminin sağlanması gerektiği anlaşılmıştır.

Bu interaktif kurs, besin ve ekonomik değerini korumak maksadıyla mantar işlemede kullanılan farklı işleme tekniklerine odaklanmaktadır. Kursta geleneksel yöntemler ve alternatif yöntemler ele alınmaktadır. Ders 3 ana ünite biçiminde sunulmaktadır; besin kalitesi, dünya çapında üretimi ve yenilebilir mantarın gıda endüstrisindeki yükselen rolü, gıda endüstrisinde sürdürülebilir mantar kullanımı, mantarların dondurulması, mantar konservesi ve kurutma teknolojileri olan genel ve endüstriyel işlemlerde mantar muhafaza yöntemleri. Tahmini ve önerilen çalışma süresi haftada 2-6 saattir. Ders hem İngilizce hem de Türkçe olarak sunulmakta olup, değerlendirme hem İngilizce hem de Türkçe olarak yapılacaktır.

Mantarlar; hasadı, işlenmesi, perakende satışı, depolanması ve sunumuyla başlı başına büyük bir endüstri olarak kabul edilmekte ve mantar tüketimindeki bilinmeyenlerin keşfedilmesiyle bu sektör istikrarlı bir büyüme trendindedir. Mantar ekonomik değerinin yanında protein, karbonhidrat, diyet lifi, vitamin ve mineraller açısından çok zengin olduğu için oldukça besleyicidir. Bazı mantarların nutrasötik özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir. Bu durumda mantarların besin kalitesini, güvenliğini ve içeriğini korumak, pazar değerini korumak veya artırmak son derece önemlidir. Mantarların farklı işleme teknikleri ve yeni mühendislik prensipleri ile muhafazası yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bu eğitsel içerikte detaylandırılmıştır.

Bu kursun yardımıyla farklı işleme teknikleri hakkında nitelikli bilgiler edineceksiniz. Kursun 3 ana ünitesinde; Mantar işlemede kullanılan tekniklerin uygulama prensipleri, yöntemleri, avantajları, dezavantajları ve sınırlamaları üzerinde durulacaktır.

Yenilebilir Mantarların Gıda Endüstrisindeki Yükselen Rolü

Mantarların Korunması

Gıda Endüstrisinde Mantarların İşlenmesi

tr_TR